Yeni Internet Adresimiz: www.piyaportal.de


| | Search:Ti di geyrayis | | | | | Empfehlen | Home:Keye

» PIYA-FORUMUN YENI ADRESI: www.piyaportal.de [ Login | ]


”Çünkü siz kalabalıksınız”. Gelin hep birlikte Çince öğrenelim!


- Peré Sıfti  | So Forumi ser
Núskaré meqali: faruk iremet (akt) Wext: 12/07/2011 21:47


Bugün gönlümden bu sözleri analiz etmek geçiyor ve edeceğim. Yazdıklarımdan gücenen olacak mı? Bilemiyorum. Ya kızacak olanlar! Onlar her zaman var. Peki küfür eden çıkar mı? O zaten eksik olmaz. Ya tehdit eden? Zaten onlarada sıra numarası dağıtıyoruz.

Yukardaki sözler ”Çünkü siz kalabalıksınız” bir milletvekiline ait. Yani TBMM’de yer alan, orada bulunan ve bir üye koltuğunu meşgul tutan, halkın seçmiş olduğu, bir parlamento üyesine ait. Bu milletvekilinin adı Ayla Akat Ata. Yani Zaza. Kendisi öyle diyor. Ve dediklerinden yola çıkarak kendisini bir Zaza olarak kabul ediyorum.

Sayın milletvekili Ata’mın sözleri aslında şöyle başlıyor; “Sizin anladığınız dilden size hitap etmek isterdim. Ama benim ana dilim Zazacadır. Ama söz veriyorum, en kısa sürede sizin anladığınız Kürtçeyi öğreneceğim. Ben Diyarbakırlıyım. Batmanla aramızda 1 saatlik mesafe olmasına rağmen burada anlaşamıyoruz. Ama ben sizin Milletvekilinizim. Sizinle anlaşabilmek, dokunabilmek için Kürtçeyi öğrenmeye söz veriyorum. Ben sizden Zazaca öğrenmenizi isteyemem. Çünkü siz kalabalıksınız, ama sizin vekiliniz olarak Kürtçeyi öğreneceğim. Batman’da bir kadın vekil olmak beni gururlandırıyor. Sizide gururlandırdığına eminim. Çünkü iki gündür bunu gösteriyorsunuz.” Kaynak: Medya72 8 mart 2008.

Bir insan asılını ne zaman inkar eder? Veya ne zaman kendini diğer halklardan küçük görür? Aslını inkar eden bir insanın vereceği güven sağlıklı mıdır?

1. …”Ama benim ana dilim Zazacadır”... (Yani kürtçe olmadığını biliyor. Benim ana dilim Kürtçedir ama Zaza lehçesini konuşuyorum, diyebilirdi. Dememiş. Demediğine görede Zazacayı dil olarak kabul ediyor. Güzel sevindim. Bunu bir milletvekilinden duymak beni rahatlatıyor. Ama haber ajansı Medya72, sayın milletvekili Ata’mın sözlerini okuyucuya yorum yaparak, değiştirerek aktarıyor).

2. …“ANA DİLİM ZAZACA”… (Medya72’in bu sözleri tırnak içine alması bilinçlice yapılmış bir davranıştır. Ne anlama geldiğini okuyucularıma açıklamama gerek yok herhalde. Sayın milletvekili Ata’m, anadilim diyor. Şimdilik okey).
3. …Anadili Zazaca olduğu için Kürtçe konuşamayan DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata…(Bir insan eğer biri dili bilmiyorsa ve eğer konuşacağı yeni dil kendisine yabancıysa, onu bilmiyordur demektir. Lehçe olan biri dili herkesin anlaması gerekirdi. Yanlışmıyım?),

4. …salonu dolduran kadınlara Kürtçeyi en kısa sürede öğreneceğini belirterek söz verdi…(Olgun bir davranış! Eğer bir halk adına yola çıkmışsan, onu savunuyorsan ve onun demokratik hakları için cephe açmışsan, onun dilini öğrenmende en doğal bir davranıştır).

5. …Salonu dolduran yüzlerce kadına bir süre Kürtçe’nin Zaza lehçesiyle hitap eden Milletvekili Ayla Akat Ata…(Ha şimdi anlaşıldı, Medya72’in, sayın milletvekili Ata’mın –ana dilim Zazacadır-ını tırnak içine almasını. Neden mi? Nedeni, Medya72’in ”Kürtçe’nin Zaza lehçesiyle hitap eden”…Konu burada anlaşılmıştır…Lehçe işi yine hortladı)

6. …yeteri kadar iletişim kuramayınca en kısa sürede Kürtçe öğreneceğinin sözünü verdi…(Ne güzel, bak Kürtçe öğreneceğine söz vermiş. Peki insana demezler mi, şimdiye kadar neden Kürtçeyi öğrenmedin? Amacın meclis değilde, Kürt olmaktıysa bu dilide iyi öğrenmen gerekirdi! Bu benim düşüncem yanlış mıyım?).

Bir insan aslını, kendisini güçsüz ve sahipsiz hisedince inkar eder. Bir insan bulunduğu hareket veya topluluk içinde kendisini yanlız hisedince, aslını inkar eder. Bir insan teorikmen yetersiz kalınca, karşı argümanlar yaratamayınca, aslını inkar eder. Bir insan, kendi kökünden uzaklaşınca, dilini, örf ve adetlerini unutunca, aslını inkar eder. Yani kendisini inkar eder. Çünkü ona dayatılan kendisini inkarıdır. ”Aslını inkar edene, haramzade” derler

Sayın Milletvekili Ata’mın sözlerini analiz etmeye devam ediyorum;

…Ben Diyarbakırlıyım, Batmanla aramızda 1 saatlik mesafe olmasına rağmen burada anlaşamıyoruz..(Ebubekir hoca’dan başlayarak yıllardır Zazaların bağırıp çağırdığı neydi? Bir saat mesafedeki insanların, toplulukların ve ayrı halk gruplarının ayrı dili konuştuklarından dolayı anlaşamadıklarıydı. Ayrı diller, yani Kürtçe ve Zazaca, iki ayrı halk demektir. İki ayrı dil demektir. Yani iki kere iki’nin dört ettiği gibi).

…Ben sizden Zazaca öğrenmenizi isteyemem. Çünkü siz kalabalıksınız…(Hopala buda neyin nesi? Dünyanın en kalabalık halkı olan, Çin değil mi? Onlarda kalabalıktırlar diye gelin hep birlikte Çince öğrenelim. Neden İngilizce olmasın? Bugün dünyada İngilizce bilmemek cahillik anlamına geliyor. O zaman bizimde Kürtçeden önce, ingilizceyi öğrenmemiz yerinde olamaz mı? Zazaca lehçeyse neden Kürtçe öğrenmek gerekiyor? Onu anlamıyorum ve anlamakta zorluk çekiyorum. Peki, siz çoksunuz kompleksi nedir? Türkiye’de Türklerde çok! Türkçeden başka bir dili öğrenmeye ne gerek var?)

…ama sizin vekiliniz olarak Kürtçeyi öğreneceğim…(Ha anlaşıldı! Zazaca konuşunca kimse birşey anlamıyor. Tercüman çağırsana be iki gözüm! Bu ”leçeleriniz” birgün standart dil olmayacak mı? O zaman sayın Ata’m sizin Kürtçe öğrenmenize gerek kalmıyor. Bir kadın olarak, 8 mart kadınlar gününde, ANA dilinizin, yani baba dilinizin değil, savunucusu bir ANA olarak siz olmalısınız. Baba olarak ben değil. Herhalde ANA dilinide savunmak görevide, kadınlar gününde bize kaldı.

İnsanların kendi halkını küçük görmesi veya diğer halklardan ayrı ikinci sınıf vatandaş görmesinden utanç verici birşey olamaz. Bireyin kendini inkarı onun politik duruşuyla ilgilidir ve onun politik yapısının nasıl oluştuğuna bağlıdır. Eğer birey, uzman olmadığı konularda meydana çıkıyorsa, başka bir kimliğe sığınmasıda normaldir. Bunun ana kaynağı kendisinin ve halkının örgütsüzlüğündendir. Örgütlü halklarda kişilik, ulusal ruh ve ulusal bilinç kimliklidir. Birey, bir kimlik sahibidir. Köle değildir. Kölenin kimliği her zaman, egemen gücün kimliğidir. Sayın milletvekili Ata’mında kimliği, ”egemen gücün” kimliğidir.

Ben aslımı inkar edersem, egemen gücün bana saygısı olur mu? Hayır. Büyük harflerle hayır. Ortak duruş, ortak çalışma ve ortak güç birliği, aslını inkar etmeden gerçekleşenidir. Güç ve eylem birliği birinin diğerini inkarı değildir. Kendi dilini diğerine dayatması değildir. Birinin diğerini asimle etmesi değildir. Örgütsüz bir halkın evlatları, ancak köle olabilir. Çince öğrenmek zorunda kalır. Arapça öğrenmek zorunda kalır. İngilizce öğrenmek zorunda kalır. Birde işin içinde kariyer, menfat ve mevki varsa kişinin asimle olması daha kolaylaşır. Ama, yıllarca bir ülkede kalan bir bireyin torunlarının torunları bile, yabancı muamelesi görmektedir. Ve onlara göçmen denmektedir. Macir denmektedir. Onlara dönme denmektedir. Avrupa buna güzel bir örnektir. Yabancı kökenlilere hemen hemen tüm ülkelerde, devşirme denmektedir. Bu saydığım kimlik egemen güçlerin asimle ettiği topluluklara verdikleri isimdir. Yani lehçe tabiri gibi.

Sizde lehçeci misiniz? Daha çok yeni dillerin öğrenilmesi sizlere dayatılacak! Başarıyla öğrenin…Kutlarım!

Faruk İremet
2008-03-17


www.iremet.se

, ”Çünkü siz kalabalı ks ...Copyright©: Sitemizde yer alan resim, metin ve her türlü bilginin izinsiz olarak kullanılması ve kopyalanması yasaktır. Aksi halde Bilgisayrinizin sitemize girisi kilitlenecektir (IP-Lock): Telif©: Bê izin kopya kerden u desta gırotena resman, metnan u hırg tewr zanin a kı site da ma dı ca gêna yasaxa.

Informationen zum Datenschutz | ForumRomanum - Jetzt kostenlos ein eigenes Forum erstellen!